Thomson Reuters Gizlilik Bildirimi

Diğer dillerde de mevcuttur: 

Yürürlük Tarihi: Haziran 2012
Son Güncelleme: 1 Ocak 2020

Gizliliğiniz ve güveniniz bizim için önemlidir. Bu Gizlilik Bildirimi'nde, Thomson Reuters Holdings Inc. ve Thomson Reuters şirketler grubunun ("Thomson Reuters", "biz", "bize" veya "bizim" olarak ifade etmekteyiz), işbu Gizlilik Bildirimi'ne bağlantı veren web sitesi, uygulama (mobil uygulama dahil), ürün, yazılım veya hizmet (bunları "Hizmetlerimiz" olarak adlandırmaktayız) ile bağlantılı olarak kişisel bilgilerinizi nasıl topladığı, kullandığı ve paylaştığı açıklanmaktadır.

Ancak Bu Gizlilik Bildirimi şu kişiler için geçerli değildir:

 • Müşterilerimiz tarafından Hizmetlerimiz kullanılarak, bizde açtıkları kendi hesaplarıyla girilen/yüklenen ve işlenen, saklanan veya barındırılan müşterilerimizin "içeriği" olup buradaki kişisel bilgiler müşterilerimizin ilgili gizlilik politikalarına tabidir;
 • Hizmetlerimiz dahilinde dağıtılan "içerik" (bu içeriklerde yer alan kişisel bilgiler dahil). Bu içerik ayrıca Bilgi İçeriği Gizlilik Bildirimimiz'de ele alınmıştır
 • Üçüncü taraflarca sunulan veya kendi gizlilik bildirimlerine, gizlilik politikalarına veya gizlilik beyanlarına bağlantı veren her türlü web sitesi, uygulama, ürün, yazılım, hizmet veya içerik.

Önemli bir husus olarak, bazı kanunlarda (GDPR gibi), "veri sorumlusu" ile "veri işleyicisi" (veya benzer terimler) birbirinden ayrılmaktadır. Hizmetlerimiz ile bağlantılı olarak kişisel bilgilerin nasıl kullanılacağı hakkında kararlar aldığımız Hizmetlerde "veri sorumlusu" olduğumuzu ve sadece müşterilerimizin izin verdiği şekilde kişisel bilgileri kullandığımız Hizmetlerde ise "veri işleyicisi" olduğumuzu özellikle belirtiriz.

Kişisel bilgilerin Hizmetlerimiz ile bağlantılı olarak nasıl kullanıldığı hakkında kararlar aldığımız yerlerde (veri sorumlusu olarak hareket ettiğimiz yerlerde), kişisel bilgilerin işlenmesiyle bağlantılı olarak geçerli kanunlar kapsamında "veri sorumlusu"nun yükümlülüklerinden sorumluyuz. Örneğin bu Gizlilik Bildirimi'ni ve diğer bildirileri yasal gereksinimler uyarınca kişisel bilgilerinizi kullanımımız hakkında size bilgi sunmak amacıyla kullanmaktayız. Kişisel bilgileri sadece müşterilerimizin izin verdiği şekilde kullandığımız yerlerde (veri işleyicisi olarak hareket ettiğimiz yerlerde), kişisel bilgilerin işlenmesiyle bağlantılı olarak geçerli kanunlar kapsamında "veri sorumlusu" yükümlülükleri bakımından müşterilerimiz de aynı şekilde sorumludur ve Hizmetlerimizi müşterilerimizden biri yoluyla kullanıyorsanız, kişisel bilgilerinizin işlenmesi veya geçerli kanunlara uyuma ilişkin sorularınız veya endişeleriniz olursa onlarla iletişime geçmelisiniz.

Kaliforniya'daki Tüketiciler için ayrıca 2018 yılı Kaliforniya Tüketici Gizlilik Kanunu (“CCPA”) uyarınca CCPA Kapsamındaki Kaliforniya Tüketicileri İçin Ek Gizlilik Bildirimi (“Kaliforniya Bildirimi”) hazırladık. Lütfen daha fazla bilgi için aşağıda ekli bulunan Kaliforniya Bildirimimiz'i inceleyin.

Kamu Kayıtları Ürünlerimiz (PeopleMap, Public Records on Westlaw ve CLEAR gibi) için Kamu Kayıtları Ürünlerimiz'deki kişisel bilgilerin kullanımı hakkında daha fazla bilgi için lütfen ek Kamu Kayıtları Gizlilik Bildirimimiz'i ziyaret edin.

Bi̇z Kİmi̇z ve bi̇ze nasil ulaşirsiniz

Thomson Reuters Holdings Inc., merkezi Metro Center, One Station Place, Stamford, Connecticut 06902, Amerika Birleşik Devletleri adresinde bulunan, Delaware'da kayıtlı bir kuruluştur. Ayrıca, Thomson Reuters şirketler grubu dünya çapında ofisleri bulunan çeşitli tüzel kuruluşlardan oluşmaktadır. Belirli bir Thomson Reuters ofisinin yerini ve o ofisin yerel iletişim bilgilerini öğrenmek isterseniz lütfen buradaki konumlar listemize bakın.

Gizlilik Bildirimimiz hakkındaki yorum, endişe, şikayet veya sorularınızı privacy.issues@thomsonreuters.com e-posta adresine yöneltebilir veya şu adresten bize yazabilirsiniz:

    Thomson Reuters’in küresel Gizlilik Genel Danışmanına ulaşmak için:

        Genel Gizlilik Danışmanı
        Thomson Reuters
        610 Opperman Drive
        Eagan, Minnesota 55123
        Amerika Birleşik Devletleri

    Thomson Reuters’in AB/AEA Veri Koruma Yetkilisine ulaşmak için:

        Veri Koruma Yetkilisi
        Thomson Reuters
        30 South Colonnade-Canary Wharf
        London E14 5EP, Birleşik Krallık

Yukarıda belirtildiği gibi, müşterilerimizden biri aracılığıyla Hizmetlerimizi kullanıyorsanız, gizlilikle ilgili her türlü sorun veya sorularınız için onlarla iletişime geçmelisiniz.

Topladığımız bİlgi̇ler

Topladığımız kişisel bilgilerin türü, bizimle özel olarak nasıl etkileşimde bulunduğunuza ve hangi Hizmetleri kullandığınıza bağlıdır. Genel olarak, aşağıdaki kategorilerde yer alan kişisel bilgileri toplarız:

 • İletişim Bilgileri, örneğin ad, takma ad, adres, telefon numarası, sosyal medya kullanıcı kimliği, e-posta adresi ve benzeri iletişim verileri.
 • Kuruluş ve İletişim Bilgileri, örneğin işvereniniz veya üyesi olduğunuz kuruluşlar, çalışma arkadaşlarınız veya kuruluşunuzda bulunanlar hakkındaki bilgiler, bir kuruluştaki göreviniz ve benzer veriler.
 • Hesap Bilgileri, örneğin güvenlik ile ilgili bilgiler (kullanıcı adları ve parolalar, kimlik doğrulama yöntemleri ve roller dahil), hizmet ile ilgili bilgiler (satın alma geçmişi ve hesap profilleri dahil), faturalandırma ile ilgili bilgiler (ödeme, sevkiyat ve faturalandırma bilgileri dahil) ve benzer veriler.
 • Kullanıcı İçeriği, örneğin bize gönderdiğiniz iletişim içerikleri, öneriler, yorumlar, geri bildirimler ve diğer bilgiler, bizimle iletişime geçtiğinizde verdiğiniz ya da Hizmetlerimizde yayınladığınız bilgiler (uyarılar, klasörler, notlar ve paylaşılan içeriklerdeki bilgiler dahil) ve benzer veriler.
 • Cihaz ve Tarayıcı Bilgileri, örneğin ağ ve bağlantı bilgileri (İnternet Servis Sağlayıcısı (ISP) ve İnternet Protokolü (IP) adresleri dahil), cihaz ve tarayıcı tanımlayıcıları ve bilgileri (cihaz, uygulama ve tarayıcı tipi, sürümü, eklenti tipi ve sürümü, işletim sistemi, kullanıcı aracısı, dil ve saat dilimi ayarları ve diğer teknik bilgiler dahil), reklam tanımlayıcıları, çerez tanımlayıcıları ve bilgileri ve benzer veriler.
 • Kullanım Bilgileri ve Tarama Geçmişi, örneğin kullanım ölçümleri (kullanım hızları, meydana gelen teknik hatalar, tanı raporları, ayar tercihleri, yedekleme bilgileri, API çağrıları ve diğer günlükler dahil), içerik etkileşimleri (aramalar, görüntülemeler, indirmeler, yazdırmalar, paylaşımlar, akışlar ve görüntüleme ya da oynatma bilgileri dahil) ve kullanıcı yolculuğu geçmişi (tıklama akışları ve sayfa navigasyonu, URL'ler, zaman damgaları, görüntülenen veya aranan içerik, sayfa yanıt süreleri, sayfa etkileşim bilgileri (sayfa kaydırma, tıklama ve fare ile üzerine gelme gibi) ve indirme hataları dahil), reklam etkileşimleri (pazarlama ve reklam materyalleriyle ne zaman ve nasıl etkileşime geçtiğiniz, tıklama oranları, satın almalar veya bir reklamı gördükten sonra atabileceğiniz adımlar ve pazarlama tercihleri dahil olmak üzere) ve benzeri veriler.
 • Konum Verileri, örneğin cihazınızın, evinizin konumu ve benzer konum verileri.
 • Demografik Bilgiler, örneğin ülke, tercih edilen dil, yaş ve doğum tarihi, medeni hal, cinsiyet, fiziksel özellikler, kişisel veya hane halkı/aile mali durumu ve metrikler, askerlik durumu ve benzer veriler.
 • Görüntünüz, örneğin hareketsiz resim, video, ses ve diğer benzeri veriler.
 • Kimlik Bilgileri, örneğin devlet tarafından düzenlenen kimlik bilgileri, vergi kimlik bilgileri, sosyal güvenlik numaraları, devlet tarafından düzenlenen diğer kimlik tanımlayıcıları ve benzer veriler.
 • Finansal Bilgiler, örneğin fatura adresi, kredi kartı bilgileri, fatura iletişim detayları ve benzer veriler.
 • Sosyal Medya ve Çevrimiçi İçerik, örneğin sosyal medya ve çevrimiçi profillerdeki bilgiler, çevrimiçi yayınlar ve benzer veriler.
 • Kariyer, Eğitim ve İş İle İlgili Bilgiler, örneğin iş tercihleri veya ilgi alanları, iş performansı ve geçmişi, maaş geçmişi, gazilik durumu, vatandaşlık ve göçmenlik durumu, demografik veriler, engellilik durumu ile ilgili bilgiler, başvuru bilgileri, mesleki lisans bilgileri ve ilgili uyum faaliyetleri, akreditasyonlar ve diğer başarılar, eğitim geçmişi (gidilen okullar, akademik notlar ve eğitim alanı, akademik performans ve dereceler dahil) ve benzer veriler. 

Bi̇lgi̇ kaynaklari

Doğruca sizden, bazı üçüncü taraflardan (örneğin Hizmetlerimize erişim sağlayan işvereniniz veya abone) veya başka kaynaklardan (örneğin halka açık kaynaklar) hakkınızdaki kişisel bilgileri aşağıdaki şekilde toplarız:

Şunları yaparken bize kişisel bilgilerinizi sunarsınız:

 • Hizmetlerimizi ararken, Hizmetlerimize üye olurken veya onları satın alırken.
 • Hizmetlerimizi kullandığınızda veya başka bir şekilde bizimle etkileşimde bulunduğunuzda.
 • Bizde bir profil veya hesap oluşturduğunuzda veya tuttuğunuzda.
 • Bizimle bir ilişkisi bulunan üçüncü taraflardan içerik, ürün veya hizmet satın aldığınızda, bunları kullandığınızda veya başka bir şekilde bunlarla etkileşimde bulunduğunuzda.
 • Hizmetlerimizde kullanıcı içeriği oluşturduğunuzda, yayınladığınızda veya gönderdiğinizde.
 • Etkinliklerimizden veya konumlarımızdan birine kaydolduğunuzda veya katıldığınızda.
 • Bilgi talep ettiğinizde veya bilgi edinmek için kaydınızı yaptırdığınızda.
 • Telefon, e-posta, sohbet yoluyla, şahsen veya başka bir şekilde bizimle iletişime geçtiğinizde.
 • Soru formu, anket, destek talebi veya diğer bir bilgi istek formu doldurduğunuzda.
 • Bizimle çalışmak için ilginizi ifade ettiğinizde veya bir iş veya pozisyon için şirketimize başvuruda bulunduğunuzda.

Şunları yaptığınızda kişisel bilgilerinizi otomatik olarak toplarız:

 • Hizmetlerimiz ile ilgili arama yaptığınızda, onları ziyaret ettiğinizde, etkileşimde bulunduğunuzda veya Hizmetlerimizi kullandığınızda (bir cihaz yoluyla olanlar dahil).
 • Sunduğumuz içeriklere eriştiğinizde, onları kullandığınızda veya indirdiğinizde.
 • Gönderdiğimiz e-postaları açtığınızda veya gönderdiğimiz e-postalardaki veya reklamlardaki bağlantılara tıkladığınızda.
 • Başka bir şekilde bizimle etkileşime veya iletişime geçtiğinizde (örneğin etkinliklerimizden veya birimlerimizden birine gittiğinizde, destek istediğinizde veya bize bilgi gönderdiğinizde veya bizdeki sosyal medya hesaplarımızdan bahsettiğinizde veya onlarda paylaşımda bulunduğunuzda).

Ayrıca şu tür üçüncü taraflardan sizin hakkınızda kişisel bilgiler toplarız:

 • Kuruluşunuz ve sizinle ilgili kişisel bilgiler sunan veya yayınlayan, kendisiyle ilişkide bulunduğunuz diğer kişiler; örneğin müşterilerimizden, sizin için Hizmetlerimize erişim düzenlediklerinde veya başkalarından, Hizmetlerimizde kişisel bilgilerinizi içerebilecek kullanıcı içeriği oluşturduklarında, yayınladıklarında veya gönderdiklerinde.
 • Sizinle ilgili kişisel bilgiler sunan veya yayınlayan meslek ve sanayi kuruluşları ve belgelendirme/lisans kurumları.
 • Hizmetlerimizi satan veya onlarla entegre olan üçüncü taraflar ve bağlı kuruluşlar.
 • Hizmetlerimizle bağlantılı olarak bizimle çalışan ve bazı içerik, ürün ve hizmetleri sunmak veya deneyiminizi geliştirmek için kullanabileceğimiz hizmet sağlayıcılar ve iş ortakları.
 • Pazarlama, satış oluşturma ve işe alım iş ortakları.
 • Kredi büroları ve diğer benzer ajanslar.
 • Devlet kurumları ve kamu kayıtlarını açıklayan veya yayınlayan diğer kurumlar.
 • Diğer kamuya açık veya genel olarak ulaşılabilir kaynaklar, örneğin sosyal medya siteleri, halka açık ve çevrimiçi web siteleri, açık veritabanları ve ortak etki alanındaki veriler.

Bi̇lgi̇leri̇ nasil kullaniriz?

Bu kısımda kişisel bilgileri kullanma amaçlarımızın detayları ve bu kişisel bilgileri işlemenin farklı yasal sebepleri yer almaktadır.

Yasal Dayanak

Öncelikle bazı kanunlar, kişisel bilgilerinizi işlememizin yasal dayanağını açıklamamızı gerektirmektedir. Bu kanunlar bakımından, hakkınızdaki kişisel bilgileri aşağıdaki dayanaklardan bir veya birkaçı için işleriz:

 • Bir Sözleşmeyi Yerine Getirmek İçin. Bir sözleşmenin yerine getirilmesi için işleme gerekli olduğunda.
 • Meşru Çıkarlar. Kişisel bilgilerin korunmasını gerektiren çıkarlarınız, temel haklarınız ve özgürlüklerinizin önceliğe sahip olduğu haller dışında bizim veya bir üçüncü tarafın meşru çıkarları için işleme gerekli olduğunda.
 • Onayınıza Dayanarak. Kişisel bilgilerinizi belirli amaçlara yönelik olarak, örneğin Hizmetimizi veya talep ettiğiniz başka öğeleri sunmak amacıyla işlememiz için bize onay verdiğinizde.
 • Yasaya Uymak İçin. Bir yasal yükümlülüğün yerine getirilmesi için işleme gerekli olduğunda.

Kişisel Bilgilerin İşlenmesi

Kişisel bilgilerinizi Hizmetlerimizle bağlantılı olarak veya şunlar dahil başka iş amaçları için işleriz:

 • Hizmetlerimizin sunulması, teslim edilmesi, analiz edilmesi ve yönetilmesi için (bir sözleşmenin ifası ile bağlantılı olanlar dahil).
 • Yeni içerik, ürün ve hizmetlere yönelik kurum içi araştırma ve geliştirme amaçları için ve mevcut Hizmetlerimizin özelliklerini ve işlevlerini iyileştirmek, test etmek ve geliştirmek için.
 • Hizmetlerimiz ile ilgili işlemleri işlemek ve sizinle ya da kuruluşunuzla ilgili hesapları veya profilleri yönetmek için (kayıt, abonelik, satın alma, faturalandırma etkinlikleri, telif hakkı hesaplamaları ve ödemeleri dahil).
 • Hizmetlerimiz ve diğer olanaklar ile ilgili kişiselleştirme ve önerilerde bulunmak için.
 • Hizmetlerimiz veya kaydolabileceğiniz diğer bildirimler, programlar, etkinlikler veya güncellemeler ile bağlantılı olarak temas ve iletişime geçmek için.
 • Kişiselleştirilmiş reklamların sunulması da dahil teklif, reklam ve pazarlama materyallerini size göndermek için.
 • İşe alım ve insan kaynakları yönetimi ile ilgili sizinle iletişime geçmek ve bu işlemleri yürütmek için.
 • Talimatlarınızı yerine getirmek veya onay verdiğiniz diğer özel amaçları gerçekleştirmek için.
 • Tüm müşterilerin ve başkalarının güvenliğini ve korunmasını temin etmek amacıyla yolsuzluk ve istismarın algılanması ve önlenmesi ve Hizmetimize erişiminizin tanımlanması ve kimlik doğrulaması veya bazı bilgiler sunmadan önce sizi tanımlamamız ve kimliğinizi doğrulamamız için.
 • Hizmetlerimizi ihlal veya istismar etme arayışında olanlara karşı harekete geçilmesi de dahil haklarımızı kullanmak, bizim ve başkalarının haklarını ve/veya mallarını korumak için.
 • Kanunlara uymak ve yasal yükümlülüklerimizi yerine getirmek, örneğin bir mahkeme, düzenleyici kurum veya makamın talebine veya emrine cevap vermek ve müşterilerimiz sizin için Hizmetlerimize erişim düzenlediklerinde onlara karşı sözleşme yükümlülüklerimizi yerine getirmek için.
 • İşletmemizin satış, birleşme, devralma veya diğer elden çıkarma işlemlerini yerine getirmek için (iflas veya benzer işlemlerle bağlantılı olanlar dahil).

Bi̇lgi̇leri̇ nasil paylaşiriz?

Kişisel bilgileri bu Gizlilik Bildirimi'nde belirtilen amaçlar için ve aşağıdaki alıcı kategorileriyle paylaşırız:

 • Thomson Reuters Grubu. Kişisel bilgilerinizi Thomson Reuters şirketler grubu bünyesindeki şirketlerle paylaşabiliriz.
 • Kuruluşunuz ve İletişim Kişileriniz. Kişisel bilgilerinizi kuruluşunuzla veya sizin için Hizmetlerimize erişimi düzenleyen ve erişiminiz ile bağlantılı olarak ödemeyi yapan müşterimiz dahil bir sözleşme veya başka bir yasal yükümlülüğü yerine getirmek veya ifa etmek için kendisiyle ilişkide bulunduğunuz diğer taraflarla paylaşabiliriz. Kişisel bilgilerinizi sizinle aynı kuruluşta bulunan iletişim kişilerinizle veya sizinle iletişim kişileriniz arasındaki bilgi akışını kolaylaştırmak için de paylaşabiliriz.
 • İş Ortakları. Kişisel bilgilerinizi, birlikte ürün veya hizmetler (bu Hizmetler dahil) sunmak, sağlamak, teslim etmek, analiz etmek, yönetmek, geliştirmek ve kişiselleştirmek ya da etkinlikler düzenlemek için iş ortaklarımızla paylaşabiliriz. Ayrıca sizin veya kuruluşunuzun bazı isteklerini bu iş sağlayıcılarına aktarabiliriz.
 • Üçüncü Taraf İçerik Sağlayıcıları. Kişisel bilgilerinizi, bizim adımıza görevleri yerine getirmeleri ve Hizmetlerimizin bir parçası olarak sunulan içeriğin sağlanmasında, teslim edilmesinde, analiz edilmesinde, yönetilmesinde, iyileştirilmesinde ve kişiselleştirilmesinde bize yardımcı olmaları için üçüncü taraf içerik sağlayıcılarımız ile paylaşabiliriz. Ayrıca sizin veya kuruluşunuzun bazı isteklerini bu içerik sağlayıcılarına aktarabiliriz.
 • Sosyal Medya Hizmetleri. Hizmetlerimiz yoluyla size sosyal ağ hizmetlerini sunmak için bazı üçüncü taraf sosyal medya sağlayıcılarımızla birlikte çalışabiliriz. Bu sosyal ağ hizmetleri, Hizmetlerimizdeki faaliyetiniz dahil hakkınızda bilgiler toplayabilir. Bu üçüncü taraf sosyal ağ hizmetleri ayrıca hem Hizmetlerimizdeki hem de sosyal ağ hizmetlerindeki arkadaşlarınıza Hizmetlerimizi kullanmanızla ilgili olarak veya Hizmetlerimizi kullanmanıza ilişkin geçerli kanunlar ve kendi gizlilik politikaları uyarınca bilgilendirmede bulunabilir.
 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları. Kişisel bilgilerinizi, bizim adımıza görevleri yerine getirmeleri ve Hizmetlerimizin teslim edilmesinde, analiz edilmesinde, yönetilmesinde, iyileştirilmesinde ve kişiselleştirilmesinde bize yardımcı olmaları için üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarımız ile paylaşabiliriz. Örneğin Hizmetlerimizi sunmamız ve işletmemiz ile ilgili olarak bazı ürün ve hizmetlerin yerine getirilmesi, teslim edilmesi veya geliştirilmesinde bize yardım eden, bizim adımıza teknik ve/veya müşteri desteği sağlayan, uygulama veya yazılım geliştirme ve kalite güvencesi sunan, takip ve raporlama işlevleri sağlayan, kullanıcı demografik bilgileri, menfaatleri ve davranışları üzerinde ve diğer ürün ve hizmetler ile ilgili olarak araştırma yapılmasında bize yardım eden hizmet sağlayıcılar. Bu üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar Hizmetlerimizdeki hizmetlerini ve/veya işlevlerini yerine getirirken de sizin hakkınızdaki veya sizin verdiğiniz kişisel bilgileri toplayabilir. Ayrıca sizin veya kuruluşunuzun bazı isteklerini bu üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarına aktarabiliriz.
 • Reklamcılar. Kişisel bilgilerinizi, markamızın ve ürün ve hizmetlerimizin reklamlarının yapılmasında bize yardımcı olmaları ve Hizmetlerimizden bazılarında reklam sunmaları için reklamverenler, reklam aracı kuruluşları ve reklamcılık hizmetleri için görevlendirdiğimiz pazarlama acenteleriyle paylaşabiliriz. Bu reklamcılık hizmetleri çerezlere veya bizimle ve/veya Hizmetlerimizle önceki etkileşiminizi belirten diğer bilgilere dayanarak üçüncü taraf web sitelerinde hedef reklamlar da sunabilir.
 • Kullanıcılar. Hizmetlerimizden bazıları için kamu kayıtlarından, telefon rehberlerinden, sosyal ağlardan, pazarlama anketlerinden, iş web sitelerinden ve bize sunulan başka kaynaklardan bu Hizmetlerdeki içeriğimizin bir parçası haline gelen avukatlık ve hukuk meslek dizinleri gibi listeleri ve profilleri oluşturmak için bilgi toplarız. Bu listeler ve profiller bu Hizmetlerin tüm kullanıcılarına sunulabilir. Yukarıda belirtildiği gibi kişisel bilgilerinizi iletişim kişileriniz olan başkalarıyla da, aynı kuruluştaysanız veya aranızda bilgi akışını kolaylaştırmak amacıyla da paylaşabiliriz. Ek olarak, herhangi bir görüş veya yoruma ya da oluşturduğunuz başka bir yayına kişisel bilgilerinizi dahil etmeyi seçerseniz, o kişisel bilgiler yayınınızın bir parçası olarak diğer kullanıcılara gösterilebilir.
 • Birleşme, Satış veya Yönetim Değişikliği Halinde. Bu Gizlilik Beyanını ve kişisel bilgilerinizi bir birleşme, devralma, satış veya diğer bir yönetim değişikliğinin (örneğin bir iflas işleminin sonucu olarak) bir parçası olarak şirketimizi devralan veya şirketimizle birleşen bir üçüncü tarafa aktarabiliriz.
 • Diğer Açıklamalar. Kişisel bilgilerinizi açıklamamızın herhangi bir geçerli kanun veya yönetmeliğe uymak veya bir yasal sürece ya da kanun uygulayıcısı veya devlet talebine yanıt vermek için yardımcı olacağı veya makul oranda gerekli olduğuna makul ölçüde inanmamız halinde, hüküm ve koşullarımızı uygulamak veya diğer haklarımızı kullanmak için (haklarımızın potansiyel ihlallerinin araştırılması dahil), yolsuzluk ve güvenlik sorunlarının tespit edilmesi, önlenmesi veya bunlara değinilmesi veya Thomson Reuters'in, kullanıcılarımızın veya kamunun haklarına, mülkiyetine veya güvenliğine verilecek zararlara karşı korunma için kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflara açıklayabiliriz.

Bi̇lgi̇ni̇n konumu

Thomson Reuters Holdings Inc., Amerika Birleşik Devletleri'ndedir ve Thomson Reuters şirketler grubundaki bağlı kuruluşlar dünya genelinde çeşitli lokasyonlarda bulunmaktadır. Hizmetlerimizi kullanımınız ve bizimle etkileşimleriniz sırasında, kişisel bilgileriniz kendi ülkenizin dışına aktarılabilir, çok sayıda ülkede saklanabilir ve çok sayıda ülkeden erişilebilir.

Kişisel bilgileri başka bir hukuk bölgesine aktardığımız her durumda bilgilerin işbu Gizlilik Bildirimi doğrultusunda ve geçerli veri koruma kanunlarında izin verildiği gibi aktarılmasını temin edeceğiz.

Bi̇lgi̇ güvenli̇ği̇

Kişisel bilgilerinizin güvenliği bizim için önemlidir. Kişisel bilgileri işlemenin doğası, kapsamı, bağlamı ve amaçları ve bireylere yönelik farklı olasılık ve ciddiyet oranlarında risklerin bulunduğunu dikkate alarak kişisel bilgilerin güvenliğini korumak için tasarlanmış teknik ve kurumsal önlemleri uyguladık.

Ancak hiçbir internet üzerinden iletim yönteminin veya elektronik depolama yönteminin %100 güvenli olmadığını lütfen göz önünde bulundurun. Bu nedenle, kişisel bilgileri korumak için tasarlanmış ticari açıdan kabul edilebilir önlemleri kullanmaya gayret göstersek de bunların mutlak güvenliğini garanti edemeyiz.

Güvenlik prosedürlerimiz ayrıca, size kişisel bilgileri açıklamadan veya diğer isteklerinizi işlemeden önce sizden kimliğinizi kanıtlamanızı istememizi gerektirebilir.

Bilginin tutulması

Kişisel bilgileri, Hizmete, iş birimine, kayıt sınıflarına ve kayıt türlerine göre değişen kurumsal kayıt tutma takvimimiz doğrultusunda tutarız.

Muhafaza etme sürelerini kişisel bilgilere ihtiyaç duyulan sürelere dayanarak hesaplarız ve kişisel bilgileri şunlar için gerektiği süreler boyunca muhafaza etme hakkımızı saklı tutarız: (a) işbu Gizlilik Bildirimi'nde açıklanan amaçların yerine getirilmesi, (b) düzenleyicilerin, meslek kuruluşlarının veya derneklerin belirlediği veya önerdiği sürelerin karşılanması, (c) geçerli kanunlara, yasal saklama sürelerine ve diğer yasal yükümlülüklere (sözleşme yükümlülükleri dahil) uyulması ve (d) taleplerinizin yerine getirilmesi.

Çocukların mahremiyeti

Hizmetlerimizde genel olarak bilgi çözümleri sunulmaktadır ve bu bakımdan Hizmetlerimiz, on sekiz (18) yaşının üzerindeki uzmanlara ve/veya taraflara yöneliktir. Çocukları hedef almamakta ve on üç (13) yaş altındaki çocuklardan hiçbir kişisel bilgiyi bilerek toplamamaktayız. Bir kullanıcı Hizmetlerimiz hakkındaki kişisel bilgileri açıkladığında bu kullanıcı, en az on sekiz (18) yaşında olduğunu bize beyan etmektedir.

Pazarlama seçeneklerİ

Reklam ve pazarlamayı, Hizmetlerimizdeki gibi veya e-posta, telefon, kısa mesaj, posta ve çeşitli çevrimiçi kanallar gibi çeşitli platformlar üzerinden sunmaktayız. Hizmetlerimiz ve pazarlama materyallerimiz üçüncü taraf reklamlarını ve başka web sitelerine ve uygulamalara bağlantıları da içerebilir. Üçüncü taraf reklam ortaklarının içerikleri, reklamları veya hizmetleriyle etkileşime geçtiğinizde üçüncü taraf reklam ortakları sizin hakkınızda bilgi toplayabilir.

Çerezleri ve takip araçlarını yönetebilirsiniz. Bizim ve ortaklarımızın çerezleri ve diğer takip araçlarını nasıl kullandıkları öğrenmek ve Çerez ve IBA Politikamız hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı okuyun.

Haklarınız

Bazı durumlarda, belirli bir ülkede, eyalette veya bölgede bulunmanız veya ikamet etmeniz halinde (AB/AEA'da bulunmanız dahil), yerel veri koruma kanunları (GDPR gibi) size kişisel bilgiler ile ilgili haklar tanıyabilir. Yukarıda ele alındığı gibi, Kaliforniya'daki Tüketiciler için ayrıca 2018 yılı Kaliforniya Tüketici Gizlilik Kanunu (“CCPA”) uyarınca CCPA Kapsamındaki Kaliforniya Tüketicileri İçin Ek Gizlilik Bildirimi (“Kaliforniya Bildirimi”) hazırladık. Lütfen daha fazla bilgi için aşağıda ekli bulunan Kaliforniya Bildirimimizi inceleyin.

ÖNEMLİ: HAKLARI SADECE SİZE TANINDIKLARI KADARIYLA VE GEÇERLİ VERİ KORUMA KANUNLARI KAPSAMINDA SİZİN İÇİN GEÇERLİ OLDUKLARI ÖLÇÜDE YERİNE GETİRMEKLE YÜKÜMLÜYÜZ. HANGİ HAKLARINIZIN BULUNABİLECEĞİ HAKKINDA VE BU HAKLARA ERİŞİMİN NE ZAMAN SINIRLANDIĞI HAKKINDA LÜTFEN YEREL VERİ KORUMA KANUNLARINIZA BAŞVURUN.

Hangi haklara sahip olabilirim?

Bu haklar ülkenizdeki, devletinizdeki veya bölgenizdeki veri koruma kanunlarına göre farklılık göstermektedir, ancak bu haklar aşağıdakilerden bir veya birkaçını içerebilir:

 • Kişisel Bilgilere Erişim. Kişisel bilgilerinizi işlememize ilişkin bizden teyit alma hakkına sahip olabilirsiniz ve böyle bir durumda, kişisel bilgilerinize erişmeyi talep etme hakkına sahip olabilirsiniz. Kanunların izin verdiği ölçüde, talep ettiğiniz kişisel bilgilerin ilk kopyası veya sonraki kopyaları için karşılaşılan idari masraflara dayanarak makul bir ücret tahsil edebileceğimize lütfen dikkat edin.
 • Düzeltme. Sizinle ilgili yanlış kişisel bilgileri düzeltmemizi isteme hakkına sahip olabilirsiniz ve işlemenin amaçlarına bağlı olarak, eksik kişisel bilgileri tamamlatma hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Silme/İmha Etme. Sizinle ilgili kişisel bilgilerin bir kısmını veya tamamını silmemizi isteme hakkına sahip olabilirsiniz.
 • İşlemenin Sınırlandırılması. Kişisel bilgilerinizin daha fazla işlenmesini kısıtlamamızı isteme hakkına sahip olabilirsiniz. Böyle durumlarda ilgili bilgiler yasaklı olarak işaretlenecektir ve sadece bazı amaçlar için tarafımızca işlenebilecektir.
 • İtiraz. Belirli durumunuz ile ilgili gerekçelere dayanarak kişisel bilgilerinizin tarafımızca işlenmesine itiraz etme hakkına sahip olabilirsiniz ve kişisel bilgilerinizin bazılarını veya tamamını bir daha işlememiz yasaklanabilir.
 • Veri Taşınabilirliği. Bize sunduğunuz kişisel bilgilerin bir kopyasını yapılandırılmış, sık kullanılan ve makinede okunabilir bir formatta edinme hakkına sahip olabilirsiniz ve bu kişisel bilgileri, tarafımızdan hiçbir engellemeyle karşılaşmaksızın başka bir kuruluşa iletme hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Onayın Geri Alınması. Kişisel bilgilerinizi işlemek için yalnızca sizin onayınıza isnat ettiğimiz durumlarda bize vermiş olduğunuz onayınızı geri çekme hakkına sahip olabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda daima bize tekrar onay verebilirsiniz.
 • Şikayet Etme Hakkı. Taleplerinize verdiğimiz yanıtlardan veya kişisel bilgilerinizi yönetme biçimimizden memnun kalmamanız halinde yetkili bir gözetim makamına veya başka bir düzenleyici makama şikayette bulunma hakkına sahip olabilirsiniz. Örneğin AB/AEA'da bulunuyorsanız, AB/AEA veri Koruma Yetkililerinin bir listesini ve onlar hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: http://ec.europa.eu/justice/data-protection/bodies/authorities/index_en.htm. Öncelikle veya aynı zamanda privacy.issues@thomsonreuters.com adresinden bize ulaşmanızı da rica ederiz, böylece sorunlarınızı doğrudan ele alma fırsatı bulabiliriz.
 • Kaliforniya'da ikamet ediyorsanız, Kaliforniya Medeni Kanunu, Bölüm 1798.83 size hakkınızdaki kişisel bilgilerin üçüncü tarafların doğrudan pazarlama amaçları için tarafımızca üçüncü taraflara açıklanması ile ilgili bilgi talep etme hakkı tanıyabilir.
 • Nevada'da ikamet ediyorsanız, Nevada'da ikamet edenler de kişisel bilgilerin satışına ilişkin bazı haklara sahip olabilir. Nevada'da ikamet edenler, bilgilerinin gelecekte bir üçüncü tarafa satışına izin vermeyebilir, bunun için aşağıdaki "Kişisel Bilgilerimi Satmayın" bağlantısına tıklayarak veya şu e-posta adresimize yazarak bilgileri lisanslandırabilir veya satabilirler: privacy.issues@thomsonreuters.com.

Önemli bir nokta olarak bu haklar mutlak olarak garanti edilmemektedir ve talebinizi yerine getirmek için yükümlülüğümüzün bulunabileceği çok sayıda istisna bulunmaktadır. HANGİ HAKLARINIZIN BULUNABİLECEĞİ HAKKINDA VE BU HAKLARA ERİŞİMİN NE ZAMAN SINIRLANDIĞI VE HANGİ İSTİSNALARIN GEÇERLİ OLABİLECEĞİ HAKKINDA LÜTFEN YEREL VERİ KORUMA KANUNLARINIZA BAŞVURUN.

Nasıl talep gönderebilirim?

Bir talepte bulunmak veya haklarınızı kullanmak için lütfen Veri Sahibi Hakları Portalımızı ziyaret edin.

Kamu Kayıtları Ürünlerimiz için bir talepte bulunuyorsanız, bu Kamu Kayıtları ürünlerine ilişkin haklarının uygulanması veya bir talep gönderme hakkında daha fazla bilgi için lütfen ek Kamu Kayıtları Gizlilik Bildirimimiz'i ziyaret edin.

Bir istekte bulunduğunuzda aşağıdaki konularda bize yardım etmenizi isteyeceğiz:

 • Hangi Hakkı Kullandığınızı Bize Söylemeniz: Lütfen kullanmak istediğiniz hakkı ve talebinizin kendisiyle ilişkili olduğu (sizinle ilgili değilse) kişisel bilgileri belirtin. Başka bir şahıs adına hareket ediyorsanız lütfen bu durumu ve o kişinin adına hareket etme yetkinizi açıkça belirtin.
 • Bizimle İlişkiniz Hakkında Bize Daha Fazlasını Anlatın: Bazı Hizmetlerimizi kullanmanız veya eski bir çalışan olmanız gibi, bizimle olan ilişkinizi tanımlamamızı sağlayacak bilgileri lütfen bize iletin.
 • Kimliğinizi Doğrulamamıza Yardım Edin: Yukarıda belirtildiği gibi, güvenlik prosedürlerimiz ayrıca, size kişisel bilgileri açıklamadan önce veya diğer isteklerinizi işlemeden önce sizden kimliğinizi kanıtlamanızı istememizi gerektirebilir. Kimliğinizi doğrulayabilmemiz için yeterli bilgileri bize sunun. İlk başta kimliğinizi doğrulayamazsak, doğrulama işlemini tamamlamak için sizden ek bilgi isteyebiliriz (bu bilgiler arasında resminiz, sürücü belgenizin veya resmî kimlik belgenizin fotokopisi ve/veya yakın zamana ait bir elektrik, su veya doğalgaz faturası ya da kredi kartı ekstresi yer alabilir). Kimliğinizi doğrulayamazsak talebinizi yerine getiremeyeceğimizi lütfen göz önünde bulundurun. Kimliğinizi doğrulama amaçlarımız için bize açıklayacağınız her türlü kişisel bilgi doğrulama amacıyla üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarımızla ve/veya üçüncü taraflarla (telefon hizmeti sağlayıcınız gibi) veya resmî kurumlarla paylaşılabilir.
 • Yanıt Verme Şeklimizi Yönlendirin: Talebinize bağlı olarak, bazı bilgilere erişmeniz için e-posta veya bağlantı yoluyla size yanıt vereceğiz. Yanıtımızı başka bir şekilde almak isterseniz lütfen yanıtınızı almak için tercih ettiğiniz gönderim yöntemini bize bildirin. Örneğin e-posta, posta veya hesabınız yoluyla (bizde hesabınız varsa) cevap almayı seçebilirsiniz.

Bu Gizlilik Bildirimi'nde Değişiklik Yapılması

Kuruluşumuzun zaman içerisinde değişmesiyle birlikte bu Gizlilik Bildirimi'nin de değişmesi beklenmektedir. Herhangi bir zamanda, herhangi bir nedenle ve Hizmetlerimiz hakkındaki güncellenmiş Gizlilik Bildirimi'nin yayınlanması dışında size başka hiçbir bildirimde bulunmadan Gizlilik Bildirimi'nde değişiklik yapma hakkını saklı tutmaktayız. Bildirilerimiz ve hüküm ve koşullarımız hakkında düzenli e-posta hatırlatmaları gönderebiliriz, ancak yürürlükte bulunan güncel Gizlilik Bildirimi'ni ve varsa yapılan değişiklikleri görmek için Hizmetlerimize sıkça göz atmalısınız.

Çeli̇şki̇ler

Kullandığınız özel Hizmete veya bizimle olan özel etkileşimlerinize bağlı olarak kişisel bilgilerinizi nasıl kullandığımızı açıklayan veya belirleyen farklı veya ek gizlilik bildirimleri sunabiliriz. Bunu yaptığımızda, bu farklı veya ek gizlilik açıklamaları kullandığınız o özel Hizmet için veya bizimle olan o özel etkileşimleriniz için geçerli olur.

Gizlilik Bildirimimiz'in İngilizce sürümüyle başka bir dile çevrilen bir sürümü arasında bir çelişki olması halinde İngilizce sürümü geçerlidir.

CCPA Consumer Request Metrics for 2021


Thomson Reuters ek gizlilik bildirimi konusu: CCPA kapsamındaki Kaliforniya'daki tüketiciler

Giriş

Küresel bir şirket olarak, işletmemiz Kaliforniya eyaletinde ikamet eden bazı gerçek kişilere gururla hizmet etmektedir (her biri bir "tüketici”). İşbu CCPA kapsamında Kaliforniya'daki Tüketiciler için Ek Gizlilik Bildirimi'nde (“Kaliforniya Bildirimi”) Kaliforniya'daki tüketicilerin 2018 Yılı Kaliforniya Tüketici Gizliliği Kanunu (“CCPA”) kapsamında sahip olabilecekleri haklar açıklanmaktadır.

Bu ek Kaliforniya Bildiriminde “kişisel bilgi” terimini kullandığımızda, bunu CCPA'da tanımlandığı şekilde kullanmaktayız ve CCPA, genel olarak “kişisel bilgiler”i belirli bir tüketici veya aileyi tanımlayan, onunla ilgili olan, makul ölçüde doğrudan veya dolaylı olarak açıklayan, ilişkilendirilebilen veya bağlantılandırılabilen bilgi olarak tanımlamaktadır. Ancak kişisel bilgi, halka açık olan, anonimleştirilmiş veya toplu tüketici bilgilerini içermez (bunların hepsi CCPA'da tanımlanmıştır). Özellikle, “kişisel bilgi” tanımı iş başvurusu yapanlardan, bizim çalışanımız veya sizin için Hizmetlerimize erişim düzenleyen bir kuruluşun herhangi bir çalışanı olması fark etmeksizin çalışanlar, işletme sahipleri, yöneticiler, sağlık personeli veya yüklenicilerden kişisel bilgi toplanması için de geçerli değildir.

Topladığımız kişisel bilgi kategorileri, bu bilginin kaynakları, toplama amacımız, kiminle paylaştığımız ve bu kişisel bilgiyi satıp satmadığımız

CCPA kapsamında bir "işletme" olarak hareket ettiğimiz durumlarda (yani kişisel bilgilerinizi işleme şeklimizi ve nedenlerini belirlediğimizde), topladığımız kişisel bilgilerin kategorileri, bu bilgiyi aldığımız kaynaklar, bu bilgileri toplama amaçlarımız, bu bilgiyi kimlerle paylaştığımız ve bu kişisel bilgiyi satıp satmadığımız hakkındaki ek bilgileri açıklamamız gerekebilir; bütün bunlar özel Hizmete bağlıdır. Bu doğrultuda, tr.com/privacy-information adresinde bulunan web sitemizdeki konu Hizmetler için Hizmete özgü ek bilgiler sunmaktayız.

Mahremiyet haklarınız

Kaliforniya'da ikamet ediyorsanız ve iş başvurusunda bulunan, personelimiz/yüklenicimiz veya göreviniz gereği bizimle etkileşimde bulunan başka bir şirketin personeli/yüklenicisi değilseniz, hangi bilgileri topladığımızı, kullandığımızı ve açıkladığımızı isteme hakkına sahipsiniz. Bilgilerinizi silmemizi isteme hakkına da sahipsiniz.

Bir talepte bulunmak için Veri Sahibi Hakları Portalımız yoluyla ya da 1-866-633-7656 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Kimliğinizi doğrulayabilmemiz için yeterli bilgileri bize sunun. Talebinizi doğrulamak için bize sunduğunuz bilgileri kullanacağız. İlk başta kimliğinizi doğrulayamazsak, doğrulama işlemini tamamlamak için sizden, örneğin sürücü belgenizin fotokopisi ve/veya yakın zamana ait bir elektrik, su veya doğalgaz faturası ya da kredi kartı ekstresi gibi ek bilgiler isteyebiliriz. Şu şekilde sizin adınıza talepte bulunması için bir temsilci görevlendirebilirsiniz: (1) temsilcinize, sizin tarafınızdan imzalanmış olan ve temsilcinizin sizin adınıza hareket ettiğini belgelendiren bir yazı ve Kaliforniya Eyalet Sekreterliği'ne kayıtlı olduklarını gösteren belgeyi gönderterek veya (2) temsilcinin sizin adınıza hareket etmeye yetkili olduğunu gösteren bir noter tasdikli vekaletnameyi acentenizle birlikte hazırlayıp bize göndererek.  Temsilciniz tarafından gönderilen talebi işlemeden önce de kimliğinizi doğrulamamızın gerekebileceğini lütfen dikkate alın. 

Kaliforniya'da ikamet edenler kişisel bilgilerin satışı hakkında da bazı haklara sahiptir. Kaliforniya'da ikamet edenler, aşağıdaki “Kişisel Bilgilerimi Satmayın” bağlantısına veya yukarıdaki düğmeye tıklayarak kişisel bilgilerinin satışına izin vermeme hakkına sahiptir.

CCPA kapsamındaki gizlilik haklarınızdan herhangi birini kullanmanız nedeniyle size karşı hiçbir ayrımcılıkta bulunmayacağız.


Thomson Reuters ek gizlilik bildirimi konusu: Çerez ve ıba politikası

Gizlilik Bildirimimiz'de kişisel bilgilerinizin toplanması, işlenmesi ve depolanması ile ilgili ilkelerimiz açıklanmaktadır. Bu Çerez ve IBA Politikası, yukarıdaki Gizlilik Bildirimi'ne ektir ve özellikle bizim, ortaklarımızın ve Hizmet kullanıcılarımızın çerezleri ve İlgi Dayalı Reklamcılık (IBA) dahil diğer izleme teknolojilerini nasıl uyguladığını ve bunları kontrol etmeye yönelik seçeneklerinizi açıklamaktadır.

Çerez politikası

Çerezler Nelerdir?

Çerezler, tarayıcıya web siteleri yüklendiğinde bilgisayarınıza veya diğer cihazınıza metin dosyaları halinde kaydedilen küçük veri parçalarıdır. Bunlar sizi ve tercihlerinizi tek bir ziyarette ("oturum çerezi" yoluyla) veya çok sayıda ziyaretinizde ("kalıcı çerez" kullanarak) "hatırlamak" için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ziyaretçiler için tutarlı ve verimli bir deneyim temin ederler ve kullanıcıların kaydolması ve oturumlarının açık tutulması için temel işlevleri yerine getirirler. Çerezler, ziyaret ettiğiniz site tarafından ("birinci taraf çerezleri" olarak bilinmektedir) veya üçüncü taraflar tarafından, örneğin içerik sunanlar veya web sitesinde reklam ve analiz hizmetleri sunanlar tarafından ("üçüncü taraf çerezleri") uygulanabilir.

Hem web siteleri hem de HTML e-postaları "web işaretçileri" veya "pikseller" gibi başka takip teknolojilerini de içerebilir. Bunlar tipik olarak bize çerezler ile benzer amaçlar için istatistik sağlayan küçük şeffaf görüntülerdir. Bunlar çoğu zaman çerezler ile bağlantılı olarak kullanılmaktadır, ancak bilgisayarınızda çerezler ile aynı şekilde saklanmazlar. Sonuç olarak, çerezleri devre dışı bırakırsanız, web işaretçileri yine de yüklenebilir ancak işlevleri sınırlanacaktır.

Flash çerezleri, yerel paylaşımlı nesneler olarak bilinmektedir ve Adobe® Flash tarafından desteklenen tarayıcı içeriğini desteklemek için tasarlanmışlardır. Genel olarak web sitelerindeki reklamları ve video içeriğini etkinleştirmek için kullanılırlar. Diğer çerezler gibi, bilgileri cihazınızda depolarlar; bunlardan bazıları Flash'ın etkinleştirildiği içeriğe özgü olacaktır. Flash çerezleri, tarayıcınız yerine sadece Adobe Flash ile silinebilir. Gizlilik ayarlarınızın nasıl yönetileceği ve Flash çerezlerin nasıl silineceği hakkında bilgi için lütfen aşağıdaki yardım sayfasına bakın: http://www.macromedia.com/support/documentation/en/flashplayer/help/settings_manager.html.

Çerezleri Nasıl Kullanırız?

Çerezleri pek çok farklı amaç için kullanırız. Teknik nedenlerden ötürü bazı çerezler gereklidir; bazıları hem ziyaretçiler hem de kayıtlı kullanıcılar için kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlar ve bazıları seçili üçüncü taraf ağlarından reklamların görüntülenmesi sağlar. Bu çerezlerden bazıları bir sayfa yüklendiğinde veya bir kullanıcı Hizmetlerimizden birinde belirli bir eylemde bulunduğunda yerleştirilebilir. Kullandığımız çerezlerin çoğu sadece kayıtlı bir kullanıcı olduğunuz takdirde yerleştirilirken, diğerleri ise Hizmetlerimizden birini ziyaret ettiğinizde veya kullandığınızda yerleştirilir (bir hesabınızın olup olmaması fark etmeksizin). Kullandığımız çerezler hakkındaki seçenekleriniz ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki Çerezlerin Kontrolü başlıklı bölüme bakın.

Çerezleri Nereye Yerleştiririz?

Çerezleri, hizmetlerimiz genelinde birkaç farklı yere yerleştiririz. Bu yerler, şunları içerebilir:

 • Web sitelerimiz (tr.com ve reuters.com dahil) ve diğer Hizmetler;
 • Mobil uygulamalarımız;
 • Gönderdiğimiz e-postalar.

Çerez Türleri

Aşağıdaki madde imlerinde, Hizmetlerimizde kullandığımız çerez türleri ve onları neden kullandığımız belirtilmektedir. Ayrıca amaçlarının açıklamalarını da sunuyoruz.

 • Kesinlikle Gerekli. Bu çerezlerin, Hizmetlerimizde temel işlevleri yerine getirmek için kullanılmaları zorunludur. Bunlar, kayıtlı kullanıcıların kimlik doğrulaması ve hesap ile ilgili işlevleri gerçekleştirmeleri için gerekli çerezleri ve e-ticaret işlevselliği için sanal "kart" içeriklerinin kaydedilmesini içermektedir.
 • Analiz ve Performans. Performans çerezleri, kullanıcıların en çok hangi sayfaları ziyaret ettikleri, Hizmetlerimiz ile nasıl etkileşimde bulundukları hakkındaki bilgileri ve diğer analiz verilerini toplamaktadır. Hizmetlerimizin işleme biçimini geliştirmek ve kullanıcıların Hizmetlerimiz ile nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak için bu bilgileri kullanıyoruz.
 • İşlevsellik. Bu çerezler, kullanıcıların belirlediği hesap adı, dil ve konum gibi tercihleri kaydetmek için kullanılmaktadır.
 • Güvenlik. Potansiyel güvenlik risklerini tanımlamaya ve önlemeye yardımcı olmak için bu çerezleri kullanırız.
 • Reklam. Bu çerezler, Hizmetlerimizi kullanan kullanıcılara ilgili reklamları göstermek için ve Hizmetlerimizde sunulan reklamların verimini anlamak ve raporlandırmak için kullanılmaktadır. Tekil ziyaretçi sayısı, belirli reklamların görüntülenme sayıları ve reklamların aldığı tıklanma sayıları gibi detayları takip ederler. Görüntülediğiniz ürün ve hizmetlere veya web sitelerimizde ve hizmetlerimizde (ve başka web sitelerinde ve hizmetlerde) yaptığınız işlemlere dayanarak size reklam gösterilmesi Kullanıcı profillerini oluşturmak için kullanılmaktadır. Bunlar bizim tarafımızdan ve güvenilir üçüncü taraf ağlar tarafından yerleştirilmektedir ve yapı itibarıyla genel olarak kalıcıdır.
 • Üçüncü Taraf / Eklenen İçerik. Barındırdığımız hizmetler, Hizmet ziyaretçilerinin deneyimini geliştirmek için farklı üçüncü taraf uygulamalarını ve hizmetlerini kullanmaktadır. Bunlar, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını (paylaşma düğmelerinin kullanılması yoluyla) içermektedir. Dolayısıyla, çerezler bu üçüncü taraflar tarafından yerleştirilerek çevrimiçi etkinliğinizi takip etmekte kullanılabilir. Bu çerezlerle toplanan bilgiler üzerinde doğrudan kontrolümüz bulunmamaktadır.

Çerezlerin Kontrolü

Çerezlerin kullanımını kısıtlamayı ve bunların yerleştirilmesini tamamen önlemeyi seçebilirsiniz. Modern tarayıcıların çoğu, çerez ayarlarınızı değiştirmenize izin vermektedir. Bu ayarları genelde, tarayıcınızın seçenekler veya tercihler menüsünde bulabilirsiniz. Bu ayarları anlamak için sık kullanılan tarayıcılara yönelik aşağıdaki bağlantılar yardımcı olabilir veya daha fazla bilgi için tarayıcınızın yardım seçeneğini kullanabilirsiniz:

Çerezleri devre dışı bırakırsanız lütfen Hizmetlerimizin bazı özelliklerinin düzgün çalışmayabileceğine göz önünde bulundurun.

Web tarama etkinliğinizin ilgi alanına dayalı reklamlara yönelik kullanımına ilişkin seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi için şu siteleri ziyaret edebilirsiniz:

Mobil cihazda ayarlarınızı, reklam takibini sınırlandıracak şekilde de ayarlayabilirsiniz.  

Google’ın onay geri çekmeye ilişkin tarayıcı eklentisini yükleyerek Google Analytics'ten onayınızı geri çekebilirsiniz.

Takip Etme Sinyalleri

Genel olarak, halihazırda web tarayıcının "takip etme" sinyallerine veya tüketicilere bir bireyin çevrimiçi faaliyetleri hakkında zaman içerisinde ve üçüncü taraf web siteleri veya çevrimiçi hizmetleri genelinde kişisel bilgilerinin toplanmasıyla ilgili tercihini uygulama özelliği sağlayan diğer mekanizmalara müdahale etmemekte ve bunlarla ilgili hiçbir işlemde bulunmamaktayız. Ancak, bazı durumlarda Hizmetlerimize entegre olan üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları Takip Etme sinyallerine uymamaktadır.

Sitelerimizdeki Reklam Çerezlerine İlişkin Onay

Web sitelerimizde bir “çerez banner'ı” görebilirsiniz. AB/AEA'da, Hizmetlerimizden birini ziyaret ediyorsanız, siz tıklayıp kabul etmeden hedeflenmiş reklamların size gösterilmesi için kullanılan çerezler yerleştirmemekte ve reklam ortaklarımızın bunları yerleştirmesine izin vermemekteyiz. Bu kullanıma onay verdiğiniz takdirde biz ve reklam ortaklarımız, sitede veya ziyaret ettiğiniz diğer Hizmette ve diğer web sitelerimizde, panolarımızda ve hizmetlerimizde reklam çerezleri uygulayabiliriz. Fikrinizi değiştirme ihtimalinize karşı bu banner'ı periyodik olarak göstereceğiz.

Ilgi alanına dayalı reklam (ıba) politikası

E-Posta Pazarlamasından Onayın Çekilmesi

Bizden aldığınız pazarlama veya reklam e-postalarının altındaki "abonelikten çık" bağlantısına tıklayarak bizden gelecekte pazarlama ve reklam e-postaları almaktan vazgeçmeyi seçebilirsiniz. Alternatif olarak, onayınızı geri çekme talebinizi, iletişim tercihlerinizi belirtmek suretiyle privacy.issues@thomsonreuters.com e-posta adresimize gönderebilirsiniz. 

Pazarlama veya reklam e-postalarını alma onayınızı geri çekmeniz halinde dahi yine de size Hizmetlerimizin veya bizdeki hesabınızın ifasıyla ilgili işlem e-postaları, idari e-postalar, bakım e-postaları, operasyonel e-postalar (örneğin parola sıfırlama talebiyle ilgili olarak) ve başlattığınız her türlü "iletişim" talebine yanıtlar gönderebiliriz.

Daha sonra tekrar onay vermeniz halinde pazarlama veya reklam e-postalarını tekrar göndermeye başlayabiliriz.

İlgi Alanına Dayalı Reklam Bildirimi

İlgi Alanına Dayalı Reklam Nedir?

Bazen "hedeflenmiş reklam", "çevrimiçi davranışsal reklam" ve "kişiselleştirilmiş reklam" olarak da adlandırılan ilgi alanına dayalı reklam bireysel ilgi alanlarına göre uyarlanmış, bireylere yönelik kişiselleştirilmiş ve/veya hedeflenmiş reklamlar sağlamamızı ve reklam sunumu, raporlama, niteliklendirme, analiz ve pazar araştırması gibi reklamla ilgili hizmetleri temin etmemizi sağlamaktadır. Hizmetlerimizle ve diğer sitelerle, içeriklerle veya ürün veya hizmetlerle etkileşime geçtiğinizde bize sunduğunuz bilgileri kullanarak ilgi alanına dayalı reklamlar sunmaktayız; bunlara üçüncü taraflar tarafından aşağıda açıklandığı gibi eklemeler yapılabilir. Thomson Reuters'in sahibi olduğu ve işlettiği sitelerde, bağımsız sitelerde ve Hizmetlerimiz yoluyla ilgi alanına dayalı reklamlar sunmaktayız.

Diğer çevrimiçi reklamcılık ağları gibi biz de, size hangi reklamların gösterildiğini, hangi reklamlara tıkladığınızı ve sitelerimizde, başka sitelerde ve bazen çevrimdışı hangi işlemlerde bulunduğunuzu öğrenmemizi sağlayan çerezleri, web işaretçilerini ve diğer teknolojileri kullanmaktayız (toplu olarak "Reklam İstatistikleri"). Bu, daha fazla yararlı ve ilgili reklam sunmamızı sağlamaktadır.

Web sitelerimizi ziyaret ettiğinizde veya Hizmetlerimizi kullandığınızda üçüncü taraf şirketlerin bazı bilgileri toplamasına izin veririz. Üçüncü taraf reklamverenler ve diğer üçüncü taraflar (reklam ağları, reklam gönderim veya reklam sunum şirketleri ve onların kullanabileceği diğer hizmet sağlayıcılar dahil) da Reklam İstatistikleriniz hakkında bilgi toplayabilirler; bu bilgileri, kişiselleştirilmiş reklama veya içeriğe tıklayan ya da onlarla etkileşimde bulunan kullanıcıların, ilgili reklam veya içeriğin kendisine yöneltildiği grubun bir parçası olduğunu varsaymak için kullanabilirler. Ayrıca bazı üçüncü taraflar, size daha ilgili ve yararlı reklamlar sunabilmemiz için çevrimdışı ve çevrimiçi kaynaklardan sizin hakkınızda edindikleri bilgileri sunabilir (örneğin size reklamların gösterildiği siteler, Reklam İstatistikleriniz ve/veya demografik bilgiler).

Reklamverenler veya onların adına çalışan reklam şirketleri bazen, sitelerimizde beliren reklamları veya Hizmetleri doğruca tarayıcınız aracılığıyla sunmak için teknolojiden yararlanır. Bu durumda otomatik olarak IP adresinizi ve/veya çerezlerden bilgi alırlar. Reklamlarının etkisini ölçmek ve reklam içeriğini kişiselleştirmek için üçüncü taraf çerezlerini de kullanabilirler. Reklamverenlerin ve üçüncü taraf sitelerin kullanabileceği üçüncü taraf çerezleri veya diğer özellikler üzerinde erişim veya kontrol hakkına sahip değiliz ve bu reklamverenlerin ve üçüncü taraf web sitelerinin gizlilik uygulamaları işbu Gizlilik Bildirimi kapsamında değildir. Onların gizlilik uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için lütfen doğrudan onlarla iletişime geçin.

İlgi Dayalı Reklamlardan Onayımı Nasıl Çekebilirim?

İlgi alanına dayalı reklamları almamayı tercih edebilirsiniz. İlgi alanına dayalı reklamları almamayı tercih etseniz bile yine de reklam ve pazarlama materyalleri alacağınıza, ancak bunların özel olarak sizin için kişiselleştirilmeyeceğine lütfen dikkat edin.

Dijital Reklamcılık İttifakına (DAA) dahil olan bazı tedarikçilerimiz için ilgi alanına dayalı reklamlardan onayınızı çekme tercihinizi şurada uygulamaya koyabilirsiniz: http://optout.aboutads.info.  Network Advertising Initiative'in (NAI) Onay Çekme Aracı yoluyla da ilgi alanına dayalı reklamları almaktan onayınızı çekebilirsiniz (https://optout.networkadvertising.org) ve AB'de: http://www.youronlinechoices.com/.

Mobil Cihazlarda Reklamlardan Onayımı Nasıl Çekebilirim?

Mobil cihazlar, şirketlere belirli bir mobil cihaza hedeflenmiş reklamları sunma özelliği sağlayan bir reklam tanımlayıcısına sahiptir. Özel cihazınıza bağlı olarak, reklamları sınırlandırabilir veya mobil cihaz gizlilik ayarlarınız dahilinde reklam tanımlayıcınızı sıfırlayabilirsiniz. Mobil cihazınızda reklamları kontrol etmek için kullanabileceğiniz başka bir araç ise AppChoices App'tir: http://youradchoices.com/appchoices. Ayrıca özel cihazınıza bağlı olarak mobil cihazınız üzerinde konum takip özelliğini kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Yukarıdaki paragraflarda belirtilen seçeneklerden bazılarının tarayıcıya özgü veya cihaza özgü olduğuna ve bu yüzden çerezleri sildiğinizde, farklı bir cihaz kullandığınızda veya tarayıcıları değiştirdiğinizde tekrar onayınızı geri çekme işleminde bulunmanızın gerekebileceğine lütfen dikkat edin.

Bize ulaşın

Çerezleri kullanımımız veya IBA hakkında sorularınız varsa, yeni iletişim bilgilerini Gizlilik Bildirimimiz'de bulabilirsiniz.


Thomson Reuters ek gizlilik bildirimi konusu: Thomson Reuters hizmetleriyle dağıtılan içerik

1. Giriş

Bir küresel işletme bilgileri hizmetleri şirketi olarak, işletmemiz Hizmetlerimiz kapsamındaki bilgi içeriğini gururla dağıtmaktadır. Bu Ek Gizlilik Bildirimi, Thomson Reuters Hizmetleri ile Dağıtılan İçerik içindir ("Bilgi İçeriği Gizlilik Bildirimi") ve yukarıdaki Gizlilik Bildirimi'ne ek olarak bu bilgi içeriğini nasıl dağıttığımızı ve düzenlediğimizi açıklamaktadır.

2. Thomson Reuters neden bilgi içeriğini yayınlamaktadır?

Thomson Reuters, müşterilerimiz veya genel kamuoyu için mesleki ve hukuki değere sahip olduğuna inandığımız tüzük, kanun, yönetmelik, kural, mahkeme vakaları, görüş, uzman analizi, makale, form, kamu kayıtları, anlaşma, sözlük gibi ve başka pek çok türde bilgi yayınlamaktadır.

3. Thomson Reuters bilgi içeriğini nasıl elde etmektedir?

Thomson Reuters, bilgi içeriğini çeşitli yollarla elde etmektedir: bazen içeriği veya lisanslarını başkalarından satın alırız, bazen içeriği düzenleme ve yayımlamakla yükümlü olduğumuz bir sözleşme uyarınca alırız, bazen içeriği kendimiz üretiriz ve bazen içerik çeşitli halka açık kaynaklardan, örneğin kamu kayıtları, gazetecilik kaynakları ve kamuoyuna açık bilgilerden derlenmektedir. Daha sonra Thomson Reuters tarafından dağıtılan bir bilgi içeriğinde yer alan her türlü kişisel bilgi, bilgi içeriğinin asıl metninden alınmaktadır.

4. Thomson Reuters bilgi içeriğini nasıl düzenlemektedir?

Thomson Reuters, bilgi içeriğini dağıtmanın yanı sıra düzenlemektedir; başka bir deyişle, Thomson Reuters orijinal içerikle ilgili özetleri, üst verileri ve diğer ilgili bilgileri hazırlamakta ve sunmaktadır. Örneğin yasal ürünlerimizde raporlanan davalar bir özet sütununu, anahtar sözcükleri ve diğer meta verileri, ayrıca davanın tam metnini içerebilir. Pek çok durumda içerik düzenini Thomson Reuters hazırlamaktadır. Düzenlemedeki her türlü kişisel bilgi, ilgili içeriğin kaynağı tarafından temin edilen orijinal bilgi içeriğindeki kişisel bilgilerden türetilmektedir.

5. Thomson Reuters orijinal bilgi içeriğinin özünde değişiklik veya düzenleme yapar mı?

Yazı işleri stilleri ile uyumu sağlamaya yönelik biçimsel değişiklikler ve yazım hataları haricinde, ayrıca orijinal bilgi içeriği kaynağının talimatları haricinde Thomson Reuters çoğu durumda orijinal bilgi içeriğinin özünde düzenleme veya değişiklik yapmamaktadır.

6. Bilgi içeriğinde yer alan kişisel bilgilerimi değiştirmek veya silmek istersem ya da bilgi içeriğinin kaldırılmasını istersem ne olur?

Pek çok durumda bilgi içeriğinin kaynağı biz değiliz ve örneğin ilk etapta davayı düzenleyen mahkemeden gelen bir mahkeme emri gibi bilgi içeriğinin kaynağından doğrulanmış bir talep almadığımız takdirde her türlü kişisel bilgi dahil orijinal içeriğin özünde değişiklik veya silme işlemi yapmakla Thomson Reuters yükümlü değildir.

Herhangi bir bilgi içeriğinin özü hakkında veya o bilgi içeriğinde yer alan kişisel bilgileriniz hakkında sorularınız veya endişeleriniz olursa lütfen bilgi içeriğinin kaynağı ile iletişime geçin ve sorularınıza ve endişelerinize çözüm bulmak için doğrudan onlarla hareket edin.